Design studií z pohledu statistika

Detaily kurzu

  • Délka kurzu: 4 hodiny
  • Cílová skupina: Lékaři, odborní garanti, vědečtí pracovníci, zástupci farmaceutických firem, projektoví manažeři
  • Termíny kurzu: termíny pro rok 2025 nejsou zatím vypsány
  • Cena kurzu (bez DPH): 3 900 Kč / osoba
  • Kurz probíhá v čase: 09:00 – 13:00 hod. na adrese sídla společnosti – Brno, Poštovská 3.

Kurz se uskuteční při obsazenosti min. 3 osob. V opačném případě, při nedostatečném počtu účastníků, informujeme přihlášené účastníky o neuskutečnění kurzu tři týdny před jeho plánovaným začátkem.

Navrhování klinické studie není jen o pečlivém plánování, ale i o výběru designu studie, vhodně nastavené randomizaci, stanovení potřebné velikosti vzorku, … zkrátka o řadě věcí statistického ražení, které zajistí, že výsledky vaší studie budou spolehlivé a relevantní. Jakto a jak? Dozvíte se v tomto kurzu.

Cíl kurzu

Cílem kurzu je seznámit účastníky s principy statistického uvažování při plánování klinických studií – od stanovení cílů, nastavení randomizace až po výpočet velikosti vzorku či plánování průběžných a finálních analytických výstupů.

Co účastníky čeká

Účastnící kurzu „Design studií z pohledu statistika“ se podívají na návrh studie očima statistika. Naučí se, jak stanovit jasné cíle studie, jak určit optimální velikost vzorku, zjistí, co znamená randomizace a co všechno je třeba při plánování studie zohlednit, aby studie měla reálnou vypovídací hodnotu.

Určení

Kurz je určen odborníkům v oblasti zdravotnictví, kteří se aktivně podílejí na přípravě randomizovaných klinických studií (RCT) i neintervenčních studií (NIS). Cílem kurzu je seznámit účastníky se základními typy designů studií a s tím, co je třeba při plánování studií řešit: výběr populace, stanovení cílů, design, odhad velikosti vzorku a vhodnou metodiku hodnocení.

Ať už s návrhem studií teprve začínáte, nebo s nimi již máte zkušenosti, tento kurz vám nabídne spoustu užitečných tipů a nástrojů pro vaši další práci.

Co se v kurzu naučíte

Tento intenzivní kurz „statistiky klinických studií“ je rozdělen do dvou bloků: teoretického a praktického. Oba bloky jsou navrženy tak, aby se vzájemně doplňovaly, byly interaktivní a umožnily vám přímou aplikaci nabytých znalostí.

Kurz odstartujeme klíčovými principy biostatistiky, na které je třeba myslet při návrhu, vyhodnocování a interpretaci studií. Navážeme rozdělením studií podle různých kritérií a probereme, v čem se metodicky liší. Vyjasníme si, proč je randomizace v některých studiích tak důležitá a jaké alternativní metody lze využít v případech, kdy se nejedná o randomizovanou studii. V druhé části kurzu se zaměříme na stanovení cílů studie, výpočet velikosti vzorku a nastavení parametru superiority či non-inferiority. V závěru kurzu si zase vysvětlíme, na co si dát pozor při analýze podskupin. Témata všech dvou bloků jsou následující:

Úvod do studií

  • Klíčové principy biostatistiky – zkreslení, srovnatelnost, reprezentativnost, významnost a spolehlivost.
  • Typy studií
  • Design studií
  • Randomizace a skóre shody náchylnosti (propensity score)

Statistické hodnocení studií

  • Klinické hypotézy a optimalizace velikosti vzorku
  • Endpointy ve studiích, superiorita, non-inferiorita, ekvivalence
  • Analýza podskupin
  • Interim analýza

Reference

Máte zájem?

Máte o kurz či školení zájem, ale není vypsaný žádný termín, stávající termín či forma Vám nevyhovují nebo máte zájem o školení pro více osob? Neváhejte a ozvěte se na info@biostatistika.cz. Pokusíme se Vám vyjít vstříc.