Jak se lépe orientovat ve výsledcích klinických studií
Detaily kurzu
- Délka kurzu: 8 hodin
- Cílová skupina: Lékaři, odborní garanti, vědečtí pracovníci, zástupci farmaceutických firem, projektoví manažeři
- Termíny kurzu: 28. 5. 2025
- Cena kurzu (bez DPH): 7 500 Kč / osoba
- Kurz probíhá v čase: 8:30 – 17:30 hod. na adrese sídla společnosti – Brno, Poštovská 3
Kurz se uskuteční při obsazenosti min. 3 osob. V opačném případě, při nedostatečném počtu účastníků, informujeme přihlášené účastníky o neuskutečnění kurzu tři týdny před jeho plánovaným začátkem.
Co účastníky čeká
Účastníci našeho celodenního školení „Jak se lépe orientovat ve výsledcích klinických studií“ si z něj odnesou informace o tom, jaké statistické metody se pro vyhodnocování studií používají, na co si dát při čtení studií pozor a jak studie a její výsledky interpretovat jako celek.
Cíl kurzu
Cílem kurzu je také předat účastníkům principy statistického uvažování – plánovaní studií z pohledu statistika, včetně návrhu/designu, nastavení randomizace, stanovení velikosti vzorku pro zvýšení kvality dat, a plánování průběžných a finálních analytických výstupů.
Kurz je určen odborníkům ve zdravotnictví, kteří se aktivně podílejí na projektech klinického výzkumu a chtějí či potřebují zdokonalit schopnost podrobné interpretace výsledků projektů klinického výzkumu.
Cílem kurzu je seznámit účastníky s principy statistického myšlení a statistickými metodami používanými při hodnocení vybraných klinických studií, a předat jim dovednosti pro přesnou a podrobnou interpretaci dat z odborných publikací.
Program tohoto intenzivního kurzu je rozdělený do čtyř bloků. Některé bloky se zaměřují na interpretaci výsledků, jiné na nastavení designu, hypotéz a cílů.
Všechna probíraná látka je ilustrována na reálných studiích – ať už na studiích zaslaných klientem nebo na příkladových studiích IBA.
Kurz odstartujeme klíčovými principy biostatistiky, na které je třeba myslet při návrhu, vyhodnocování a interpretaci studií. Následně se zaměříme na statistiky pro základní popis dat, a to s ohledem na to, zda se jedná o kategoriální, nebo kvantitativní proměnnou. V druhé části kurzu si vysvětlíme pojmy jako hladina významnosti, síla testu nebo p-hodnota. Zároveň si vysvětlíme, jak stanovit velikost vzorku. Dalším tématem kurzu budou statistiky pro vyhodnocování primárních a sekundárních cílů studie – statistické testy, korelace, kontingenční tabulky (OR, RR, NNT) a Kaplan-Meierova křivka spolu s poměrem rizik (HR). Na závěr kurzu rozdělíme studie dle různých kritérií, řekneme si, proč je důležitá randomizace, a taky jaké metody lze využít v momentě, kdy se nejedená o randomizovanou studii. Probereme cíle studie, nastavení superiority a non-inferiority. Na závěr si vysvětlíme, na co si dát pozor u analýzy podskupin.
Data, jejich popis a vizualizace
- Klíčové principy biostatistiky – zkreslení, srovnatelnost, reprezentativnost, významnost a spolehlivost.
- Typy dat – kategoriální a kvantitativní.
- Popis a vizualizace kategoriálních dat – počty, procenta, koláčový a sloupcový graf.
- Popis a vizualizace kvantitativních dat – průměr, medián, směrodatná odchylka, interval spolehlivosti, kvantily, histogram, krabicový graf.
Principy statistického uvažování
- Testování hypotéz.
- Chyba prvního druhu, chyba druhého druhu, síla testu.
- Optimalizace velikosti vzorku.
- P-hodnota.
Statistické metody používané ve studiích
- Parametrické a neparametrické testy.
- Korelace.
- Kontingenční tabulky – poměr šancí (odds ratio, OR), poměr rizik (relative risk, RR), počet potřebný k léčbě (number needed to treat, NNT).
- Ukazatelé diagnostických testů – sensitivita, specificita.
Klinické studie a jejich statistické hodnocení
- Typy studií a jejich design.
- Cíle studií.
- Superiorní, non-inferiorní a ekvivalenční studie.
- Randomizace.
- Analýza podskupin.
Reference





Máte zájem?
Máte o kurz či školení zájem, ale není vypsaný žádný termín, stávající termín či forma Vám nevyhovují nebo máte zájem o školení pro více osob? Neváhejte a ozvěte se na info@biostatistika.cz. Pokusíme se Vám vyjít vstříc.